Ve vedení společnosti Apple se vystřídalo několik ředitelů, ale žádný z nich nepůsobí tak kontroverzně jako John Sculley. Muž, kterého do své společnosti přivedl samotný Steve Jobs, a který se nakonec postaral o to, aby zakladatel Applu ve firmě skončil.
Neodolatelná nabídka
Když dostanete nabídku, která slibuje, že budete mít možnost „změnit svět“, zřejmě nebudete dlouho přemýšlet. Stejně se zachoval i John Sculley, tehdejší ředitel Pepsi-Coly. Když za ním Steve Jobs přišel, nechal se Sculley přemluvit, opustil své dosavadní místo ve velké korporátní společnosti a přesunul se do Applu a stal se třetím generálním ředitelem této firmy. Vystřídal dosavadního ředitele Mika Markkulu.
Mike Markkula byl jedním z prvních lidí, kteří v Jobsově a Wozniakově práci viděli potenciál. Začínající společnosti poskytl peníze na rozvoj a výrobu osobního počítače Apple II a stal se tak vlastně jejich investorem. Díky jeho finanční podpoře a zkušenému vedení se z Applu stala regulérní společnost. V roce 1983 však Markkulu ve vedení vystřídal již zmiňovaný John Sculley. Dosavadní ředitel, který si přál odejít do důchodu, tak působil ve funkci pouze dva roky (od 1981 do 1983).
Náhlá prosperita zásluhou Sculleyho?
Kromě toho, že John Sculley pravděpodobně výraznou měrou přispěl k prosperitě a zvýšení výnosů firmy Apple, si i sám přišel na pěkné jmění: vedení společnosti rozhodlo výši o platu, který měl nový ředitel dostávat – jednalo se o celý milion dolarů, což byl dvojnásobek platu, který Sculley pobíral u Pepsi. Spolu s astronomickým platem získal také mnoho dalších benefitů jako byl vstupní bonus, pojistka nebo podíl na akciích.
V době, kdy byl Sculley ve funkci, se tržby Applu několikanásobně zvýšily. Nicméně zda se jednalo o jeho zásluhu není zcela jisté. Mnozí připisují zvýšení zisků a prosperitu firmy tomu, že v době, kdy se Sculley ke společnosti připojil, měli Jobs a Wozniak to nejlepší tvůrčí období.
Kontroverzní ředitel
Ačkoli se příjem společnosti za působení Johna Sculleyho výrazně zvýšil, jeho jméno nese určité znaky kontroverze. Sculley byl schopný obchodník, který měl své vlastní vize. Už za doby, kdy působil v Pepsi, se často pouštěl do sporů s Coca-Colou a v Applu to teď vypadalo, že se zase snaží jít vlastní cestou. Rozhodl se neřídit Jobsovými zavedenými postupy a strategiemi a začal soupeřit se společností IBM a prodávat počítače stejnému typu zákazníků.
John Sculley měl původně pracovat po boku Steva Jobse a podílet se na chodu společnosti, jenže se ukázalo, že ti dva spolu prostě pracovat nedovedou. Každý z nich viděl budoucnost společnosti jinak, a možná právě proto došlo k nevyhnutelnému.
Jobs v té době působil jako předseda společnosti a měl na starosti vývoj softwaru, kdežto Sculley měl využít svých bohatých zkušeností z marketingu a využít je k růstu společnosti Apple. Jobsovy strategie a postupy se však nelíbily všem. Po několika interních neshodách s představenstvem a pokusech Jobse omezit, se Jobs rozhodl Sculleyho vyloučit z vedení. Jeho pokusy však byly marné, a nakonec to byl on, kdo byl nucen Apple opustit. Sculley příliš neváhal a 24. května 1985 svolal správní radu, která se postavila na jeho stranu. Jobs byl odvolán z manažerských pozic, a posléze se rozhodl rezignovat. V tomto sporu svou roli sehrál také exředitel Mike Markkula, který se postavil na stranu Johna Sculleyho. V roce 1993 se však přičinil o to, že Sculley z postu výkonného ředitele Applu odešel.
I přesto, že Steve Jobs přišel o svou mateřskou společnost, dlouho neotálel a hned v témže roce (1985) založil počítačovou společnost NeXT, která se zaměřovala na vývoj a výrobu techniky pro firmy a univerzity.
Návrat ztraceného syna
V roce 1996, kdy už John Sculley tři roky nevykonával svou funkci, nabídl Apple Stevu Jobsovi odkoupení jeho společnosti NeXT. Ke sloučení nakonec došlo a Jobs se opět vrátil do Applu, tentokrát rovnou na pozici (prozatímního) generálního ředitele.
Přesto, že má John Sculley na svém kontě mnoho úspěchů, už napořád zřejmě zůstane znám jako ten, kdo vyloučil Steva Jobse z Applu. Pravda je však možná trošku jiná – Jobs po neshodách s představenstvem ze společnosti pravděpodobně odešel z vlastní vůle. John Sculley se dokonce nechal slyšet, že tato „aféra“ nadobro poznamenala jeho vztah s Jobsem, který se již nikdy nenapravil. Tito dva muži své přátelství nikdy neobnovili a zůstali nesmířeni až do Jobsovi smrti.
Komentáře